poniedziałek, 5 maja 2008

Zidentyfikowany rekord aukcyjny powojennej sztuki

Rodzina królewska Kataru Al-Thani okazała się tajemniczym kupcem obrazu Marka Rothki White Center (Yellow, Pink and Lavender on Rose) z 1950, jaki został sprzedany na aukcji w Sotheby’s w Nowym Jorku 15 maja 2007 za 72,8 mln $. Sprzedaż ta ustanowiła tym samym rekord - była najwyższą ceną jaką do tej pory zapłacono za prace na aukcji sztuki powojennej. Płótno Rothki na aukcję dostarczył David Rockefeller.


Mark Rothko, White Center (Yellow, Pink and Lavender on Rose), 1950

Jak podaje The Art Newspaper to właśnie Szejk Hamad bin Khalifa Al-Thani i jego żona Sheikha Mozah bint Nasser Al-Missned zakupili na tej samej aukcji pracę Francisa Bacona Study from Innocent X (52,7 mln $).


Francis Bacon, Study from Innocent X, 1953

Rodzina Al-Thani była przez kilka ostatnich lat głównym kolekcjonerem sztuki islamskiej, ale nie wiedziano, że kupują także sztukę europejską i amerykańską na tak dużą skalę. Do ich niedawnych zakupów należy praca Damiena Hirsta Lullaby Spring (2002), za którą zapłacili w czerwcu 2007 roku w londyńskim domu Sotheby’s 9,7 mln £ przebijając kolejny rekord – kwoty jaką uzyskano na aukcji za pracę żyjącego artysty.


Damien Hirst, Lullaby Spring, 2002

Wejście rodziny Al-Thani na ten rynek jest częścią widocznego poszerzania się rynku sztuki. W komunikacie prasowym z lutego Bill Ruprecht z Sotheby’s informując o rezultatach aukcji z 2007 roku podaje, że podczas gdy w 2003 roku najlepsi kupcy pochodzili z 36 krajów, w 2007 było ich już 58.

Na 2012 rok na wyspie sąsiadującej z Abu Dhabi planuje się otwarcie kolejnej siedziby Guggenheima – co może mieć duży wpływ na decyzje kolekcjonerów.

Brak komentarzy: