niedziela, 20 kwietnia 2008

Saatchi tworzy nowych YBA

Po ponad 20. latach od wykreowania Young British Artists i po ich niespodziewanym sukcesie, Charles Saatchi planuje wystawę nowej generacji młodych brytyjskich artystów. Jak podał The Guardian w nowej galerii Saatchiego latem 2009 roku otworzy się wystawa New Britannia.


Barry Reigate, Criminology, 2005

Będzie można na niej obejrzeć prace ponda 42 artystów, z których wiele pochodzi z prywatnych zasobów kolekcjonera. A zasoby są pokaźne. Np. w 1997 roku na wystawę YBA Sensation w Royal Academy of Fine Arts Saatchi wypożyczył ok. 110 prac ze swojej kolekcji.


Tessa Farmer, Swarm, 2004

Na New Britannia zobaczyć będzie można m.in. miniaturowe rzeźby zwierząt Tessy Farmer, szkice czarnym atramentem Szkota Donalda Urquharta, obrazy Toby'ego Zieglera czy instalację Happiness Barry’ego Reigate’a. Prace tych i innych artystów można obejrzeć tutaj.


Toby Ziegler, The Grand Cause, 2006

Poprzednia galeria Saatchiego w londyńskim County Hall zamknięta została w 2005 roku. W tym roku otworzy on nowe miejsce w Chelsea. Jest to ogromna przestrzeń 70 000 stóp kwadratowych (ok. 22 000 metrów kwadratowych) i będzie największą niezależną przestrzenią galeryjną w Londynie. Annabel Fallon mówi, że ich wystawą inaugurującą będzie The Revolution Continues: New Art from China, co było do przewidzenia biorąc pod uwagę ostatnie tendencje na rynku sztuki i liczne zakupy Saachiego. Plany zakładają wystawę rzeźby The Shape of Things to Come i wspominaną wyżej New Britannia.


Donald Urquhart, Dors, 2000

Brak komentarzy: