wtorek, 19 lutego 2008

Styczniowe ART FORUM

Wojtek Orlik przygotował specjalnie dla ART AKTUALIÓW, krótkie streszczenie tego co znajdziecie w styczniowym numerze ART FORUM, ze szczególnym uwzględnieniem polskich wątków. Wkrótce zrelacjonujemy to co zawiera kolejny, lutowy numer pisma.

1. Styczniowe Artforum otwiera list Roberta Storra. Na siedmiu stronach Storr broni swojej wizji weneckiego biennale, odpierając liczne zarzuty, wśród których na pierwszy plan wysuwa się artykuł Jessici Morgan, z poprzedniego wydania Artforum.

2. W zapowiedziach dominuje nadchodzące biennale w Berlinie. W dłuższym tekście omówiona została koncepcja dwójki kuratorów Adama Szymczyka i Eleny Filipovic, opierająca się na podziale biennale na dwie sfery: Dzień – obejmującą główne wydarzenia i Noc, – na którą składają się min. wykłady i warsztaty. Wspomniano też o projekcie Pauliny Ołowskiej, która przygotowuje serie obrazów bazujących na pracach Zofii Stryjeńskiej.

3. Z kolei w Hanowerze dużą retrospektywną wystawę (pracę z okresu od 1997 do 2007 roku) będzie miał Adrian Paci. Goszczący w zeszłym roku w krakowskim Bunkrze Sztuki, w ramach projektu Tanskultura.

4. Polskie tropy pojawiają się rownież w recenzji Forms of Resistance. Wystawa w holenderskim Eindhoven stara się pokazać związek sztuki z różnorodnymi przejawami oporu wobec władzy od komuny paryskiej w 1871 r. do upadku muru berlińskiego w 1989r. Pomiędzy materiałami propagandowymi Czarnych Panter, meksykańskimi muralami i twórczością związaną z marcem 68’, można znaleźć dokumentacje balu w Zalesiu zorganizowanego przez artystów i krytyków związanych z Galerią Foksal.

5. Dla zainteresowanych sztuką brytyjską na pewno ciekawy okaże się tekst Turner Prize: A Retrospective 1984-2006, skupiony wokół wystawy w Tate Modern. Znaleźć tam można analizę twórczość kolejnych laureatów nagrody Turnera od Malcolma Morleya, przez „New british Sculpture” i Young British Artists do Tomma Abtsa.

6. Z innych opisywanych wystaw warte wspomnienia są Here's Your Irony Back Raymonda Pettibona w Dawid Zwirner Gallery. The Day, the Earth Susan Silton, która prezentuje serię fotografii przedstawiających postaci z amerykańskich filmów scienc-fiction z lat 60-tych. Oraz prezentacja młodych artystów austriackich w Into Position w Wiedniu - ich prace można było obejrzeć we Wrocławiu i Krakowie pod koniec zeszłego roku.

7. W najobszerniejszym dziale Artforum, jakim są reklamy można znaleśc informcję dotyczące bierzących wystaw polskich artystów: Pauliny Ołowskiej Attention à la Peinture w Daniel Buchholz Gallery w Koloni oraz Lamp Black Rafała Bujnowskiego w praskiej galerii Jiriego Svestki. Kilka prac Bujnowskiego z tej samej serii pokazanych było równolegle w ramach Raster Hiarcut w Rental Galery w Nowym Yorku.


Brak komentarzy: