niedziela, 17 lutego 2008

160% Tate ModernPrzeczytałam ostatnio wypowiedź Sir Nicholasa Seroty, dyrektora Tate Modern. Pod koniec stycznia oświadczył, że rząd brytyjski zobowiązał się do przekazania 50 milionów funtów na nową rozbudowę muzeum. Jest to jedna z najbardziej znaczących decyzji w brytyjskiej polityce kulturalnej od lat 80 i 90, kiedy to wybudowano British Library. Oczywiście 50 milionów nie wystarczy na zrealizowanie planów rozbudowy. Jak ocenia Serota, pokrywa ona około ¼ całkowitych kosztów projektu, ale dyrekcja liczy także na zaangażowanie prywatnego kapitału.

Projektantami nowej części muzeum jest znany duet szwajcarskich architektów Herzog & de Meuron. Powiększą przestrzeń Tate Modern o około 60%, dodając tym samym 21 000 metrów kwadratowych nowej powierzchni.

Tate Modern powstało w 2000 roku dzięki dotacjom ze środków publicznych i prywatnych w postaci 137 milionów funtów. Muzeum zostało zaprojektowane z myślą o 1,8 milionach odwiedzających rocznie. Tymczasem przychodzi tam ok. 5 milionów, z czego 50% to ludzie poniżej 35 roku życia!

My tymczasem czekamy na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i mamy nadzieję, że będzie się ono rozwijać równie szybko.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Ciekawe czy uda się nam jako Polakom stanąć na wysokości zadania i zrealizować raz jakiś plan bez zbędnych dyskusji, rozważań i straconego czasu ???? O Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie słyszę już od jakiegoś czasu, lecz biorąć po uwagę naszą tradycję w realizacji " świeckich" projektów (metro w Warszawie, autostrady, obecnie stadiony na 2012) - ciemno to widzę :-((( Obym się myliła. MM