poniedziałek, 25 lutego 2008

AKTUALNA GRAFIA

W sprzedaży znajduje się aktualny numer czasopisma o kulturze wizualnej Grafia Nr1/2 (18/19) 2007. Hasłem/ tytułem numeru jest Błękit. W środku niebieski miszmasz: od pudełka kremu Nivea po Yvesa Kleina. Kolor może być wspólnym mianownikiem dla bardzo odległych obszarów i chociaż zawartość pisma nie przynosi jakiejś szczególnie odkrywczej refleksji na ten temat, oferta numeru nie jest monotonna.

Mamy, więc na początek tekst Kamila Minknera O prawdziwym zwycięstwie robotników, czyli krótka historia dżinsów, prezentacje różnych artystów korzystających konsekwentnie z błękitnej palety (w tym sztandarowy Yves Klein), artykuł o filmie Kieślowskiego Magdaleny Włodarskiej zatytułowany Wszystkie odcienie Niebieskiego, dwa teksty o obrazie Dama z Gronostajem Leonarda da Vinci, na którym dzięki kamerze multispektaralnej, pod warstwą przemalówek odkryto oryginalne niebieskie tło (wow!), a na koniec Wzornik Błękitów z Lazurowego Wybrzeża ułatwiający rozpoznawanie odcieni takich jak ceruleum, akwamaryna, czy smalta (swoją drogą nie można chyba wzornikowi ufać w 100% bo w moim egzemplarzu błękit pruski jest zupełnie zielony – chochlik drukarski grasuje w Drukarni Skleniarz?)

Najciekawszy chyba, jest tekst „niepodciągnięty” pod błękitny klucz obowiązujący w numerze, czyli
Kurosawa - sylwetka Józka Tomczyka, modela z krakowskiej ASP i Kierownika Grupy Ładnie z fragmentami rozmów ze nieżyjącym już bohaterem artykułu nagranymi przez Piotra Białogłowicza. Pełny spis zawartości numeru Grafii znajdziecie tu.

1 komentarz:

krzysztof pisze...

Szkoda ,że, ,Epoka Błękitu” Ludwińskiego się nie zmieściła...