środa, 27 lipca 2011

PAMIĘTAJCIE O OGRODACH - Ogród oo. Karmelitów

Kilka dni temu pisałam o założeniach kuratorskich projektu Fundacji No Local "Pamiętajcie o Ogrodach", od dziś będziemy umieszczać zdjęcia ukrytych krakowskich ogrodów klasztornych - zobaczcie sami jakie są niesamowite.

Na początek ogród oo. Karmelitów

Właścicielem klasztoru i przylegającego do niego ogrodu o wielkości ponad 1ha jest Dom Zakonny pod nazwą Klasztor oo. Karmelitów 'Na Piasku' w Krakowie; użytkownikiem części terenu na którym znajduje się płatny parking (2700 m2) z okalającą zabudową jest firma “Dom Carmel” Sp. Z o.o.
Oto widok na bramę parkingu (od ul. Karmelickiej) prowadzonego przy klasztorze - na drugim planie drewniana brama do samego ogrodu klasztornego.A na bramie ostrzeżenie, nieanonsowani goście są niemile widziani...... dość to agresywny komunikat, jak na klasztorne włości. Poniżej widok na ogród przez szparę w drewnianych odrzwiach.Znacznie lepszy widok roztacza się na ogród Karmelitów ( zlokalizowany wewnątrz kwartału ulic: Karmelicka, Batorego, Łobzowska, Garbarska ) z poddaszy okolicznych kamienic - najwyższe znajdują się przy ulicy Karmelickiej i stamtąd roztacza się taki widok:Z ogrodu korzystają na co dzień prawdopodobnie 24 osoby – tyle osób liczy w tym momencie wspólnota klasztorna wg informacji na stronie: http://www.krakow.karmelici.pl/

Ogród od wzroku przechodniów oddzielają kamienice, podwórka lub wysokie mury z drutami kolczastymi, tak jak ten, na zdjęciu poniżej.Wystarczy jednak wspiąć się na mur, by z bliska zobaczyć i sfotografować takie sielskie obrazki.
Ogród oo. Karmelitów to w przewadze sad z niskimi drzewkami i krzewami owocowymi, są tu też tereny rekreacyjne z altanką, jak wynika z opisów w literaturze fachowej - nam niestety nie udało się zobaczyć wspominanej tam altany.
Dodam jeszcze, że prawie wszystkie zdjęcia klasztornych ogrodów robiliśmy nie wchodząc do samych ogrodów, bo niestety mimo prośby pisemnej, od żadnego z 21 klasztorów ulokowanych w centrum miasta, nie uzyskaliśmy zgody na wejście na klasztorne tereny zielone...

Brak komentarzy: