poniedziałek, 20 września 2010

Podążaj za białym królikiem!

Za białym królikiem podążać może nie tylko Alicja, która znalazła się w Krainie Czarów.
Od 9 września może za nim podążyć każdy - mały i duży, a najlepiej duży z małym/małymi w krakowskim Bunkrze Sztuki.
Tropy białego królika są okrągłe i zielone, a że królicze tropy w naturze wyglądają inaczej... No cóż, któż po za samą Alicją wie jak wyglądają takie ślady w Krainie Czarów?

Wystawa, której kuratorkami są Anna Bargiel, Anna Smolak i Magdalena Ujma zbiera prace kilkunastu artystek i artystów, którzy stworzyli je specjalnie dla tego, dedykowanego dzieciom, projektu. Cytując za tekstem kuratorskim: "Wystawa Podążaj za białym królikiem! powstała w odpowiedzi na potrzebę włączenia dzieci do aktywnego uczestnictwa w kulturze". No więc tym, którzy mają dzieci, nie pozostaje nic innego tylko umożliwić im "aktywne uczestnictwo" wybierając się w najbliższym czasie do Bunkra Sztuki.

Wystawę otwiera instalacja Wypadek Justyny Koeke, żeby zmierzyć się z "lękiem i tematami ostatecznymi"...... dale jest Kuszenie Angeliki Markul, czyli "pokój wypełniony zieloną mgłą", w którym "traci się poczucie czasu i przestrzeni" (?) :)
Mgła jest tak naprawdę biała, a koloru nadają jej zielonkawe świetlówki - brzmi znajomo? Pewnie.
To już widzieliśmy. Artystka chyba uległa - mówiąc łagodnie - fascynacji znaną, spektakularną instalacją Olafura Eliassona Your atmospheric colour atlas (2009). Jak dla nas zbyt duże formalne zapożyczenia, z wrażenia nie zrobiłam zdjęcia. Byłyśmy z Gośką tym bardziej zaskoczone, że duża wystawa Markul, którą w Toruniu przygotowały w zeszłym roku z Joanną Zielińską, była naprawdę doskonała.
Na szczęście to chyba jedyny minus Podążaj za białym królikiem!, więc idźmy dalej...

Zaraz na piętrze dłuuuga KOLEJKA! Ogonek czeka, by zobaczyć pracę Zorki Wollny, niestety nie starczyło mi cierpliwości i nie wiem co przygotowała Zorka, a jestem ciekawa i obiecuję osobny fotowpis z oglądania.

Dalej...

... dalej bawią się duzi i mali...
Biały królik ma też swoje stanowisko w księgarni Ha!Artu w Bunkrze Sztuki, tuż przed wernisażem aranżował je Michał Borecki...

..tuż przed wernisażem udało mi się też złapać Gosię Markiewicz w nowej fryzurze (wiem, wiem Gosia ma ją już chyba dłużej niż rok, ale dla mnie jest ciągle nowa - TAKA zmiana)...

...dwa kroki dalej Ewa Tatar - jak zawsze poważne dyskusje, a jest teraz o czym w Krakowie dyskutować, zwłaszcza TUŻ przed Bunkrem Sztuki ;)


Po wystawie większość dużych, a także niektórzy mniejsi trafili do kawiarni. Poniżej na plotkarskich zdjęciach zadowolona Anka Bargiel, artyści i inni goście, których musicie już rozpoznać sami..

Dla porządku jeszcze lista artystek i artystów biorąca udział w wystawie: Olaf Brzeski, Hubert Czerepok, Justyna Koeke, Wojciech Kosma, Agnieszka Kurant i Aleksandra Wasilkowska, Angelika Markul, Aleksandra Polisiewicz, Zorka Wollny.
Na moich zdjęciach nie znajdziecie wszystkiego co przygotowały kuratorki i artyści, więc żeby skompletować dobre wrażenia, za białym królikiem musicie podążyć sami!

Brak komentarzy: