poniedziałek, 22 marca 2010

Ulica Smoleńsk - wieczór z z Janem Malikiem

Wieczór autorski z Janem Malikiem.
Poniedziałek 22.03.2010 o godz. 18.00. na ulicy Smoleńsk 22/8


"Jan Malik to nasz Tata. Chciałam zaprezentować jego twórczość w ramach projektu Ulica Smoleńsk 22/8 gdyż jest niesamowitą osobowością. Można śmiało powiedzieć, że jest człowiekiem nie z naszych czasów i „ nie z tego świata„. Całe jego życie i twórczość jest manifestacją antykapitalistyczną i antymaterialistyczną, co bardzo wpisuje się w cały nasz projekt.

Jan Malik urodził się w Krakowie w 1945 r. Z wykształcenia jest muzykiem, gra na skrzypcach w Operze Krakowskiej. Obok muzyki, którą także sam komponuje, jego pasją jest rzeźbienie miniaturowych świątków, fotografowanie ich i pisanie do nich wierszy.

Jest człowiekiem głęboko wierzącym, więc wszystko, co tworzy wypływa z pragnienia zbliżenia się do sacrum i oddania czci temu, co najświętsze. Używa do tego różnych narzędzi: skrzypiec, gitary, fujarki, okaryny, własnego głosu, wreszcie starannie dobieranego drewna lipy, śliwy i gruszy. Rzeźby Jana Malika znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i zagranicą. Jednak najpiękniejsze i najcenniejsze cykle, ma schowane dla swoich 6 córek, które mają być spadkiem po ojcu. Oprócz rzeźb otrzymałyśmy już inny spadek po tacie, którym jest wewnętrzna potrzeba tworzenia i pracy non stop i niestety całkowicie niekomercyjne myślenie".
Cecylia Malik

1 komentarz:

Raf pisze...

przepięknie napisałaś....