Zbliżają się Święta i coroczne rozterki dotyczące prezentów - jeśli ich nie macie to wam zazdroszczę... a jeśli jednak to mamy kilka propozycji.
Galerie proponują specjalne świąteczne edycje prac - i to jest jakieś rozwiązanie, ale w tym roku, inaczej niż w poprzednich, nie załatwimy tam sprawunków za 50zł.
Raster oglosil pożegnanie z popularnymi Targami Taniej Sztuki, w zamian : "Manifest zwierzęcy" - wystawa edycji artystycznych inspirowanych tytułowym tekstem Andrzeja Partuma z 1980 roku (udział biorą: Agata Bogacka, Ryszard Górecki, Nicolas Grospierre, Aneta Grzeszykowska, Przemysław Matecki, Anna Molska, Andrzej Partum, Karol Radziszewski, Zbigniew Rogalski, Maciej Sieńczyk, Jan Smaga, Paweł Sysiak i Twożywo).
Jak można przeczytać na blogu Rastra będzie "mniej targowania, a więcej sztuki :)"
Po raz trzeci Galeria Starter organizuje Salon Zimowy, (w Salonie udział biorą: Natalia Całus, Jakub Czyszczoń, Michał Grochowiak, Agnieszka Grodzińska, Piotr Łakomy, Julita Paluszkiewicz, Roman Soroko, Kamil Strudziński, Magda Szmigiel – Taube, Daniel Szwed, Małgorzata Szymankiewicz, Honza Zamojski). W poszukiwaniu prac poznańskich artystów warto więc obejrzeć PDF z propozycjami. Znajdziemy tam nie tylko edycje - te zaczynają się od cen wysokości 450zł, pojedyncze prace oscylują ok 2tys zł.
W krakowskich Delikatesach trwa świąteczna impreza inspirowana rastrowymi Targami Taniej Sztuki - czyli Sztuka w nakładzie (udział biorą: Borowskiego, Buczkowskich, Doroszuka, Jastrubczaka, Kaczmarka, Kowalskiego, Pawszaka, Radziszewskiego, Rajkowskiej, Sawickiej, Susida, Śliwińskiego, Trutha, Wabika, Wollny, Zamojskiego i Zborowskiej). Wszystkie edycje w cenie do 500zł - chociaż raczej bliżej 500 niż 100zł.
Wygląda na to że w okresie kryzysu (hmm.. chyba, że już go nie ma?) nie ma taniej sztuki, ale jest za to więcej sztuki niezbyt drogiej - to się nazywa przedświąteczna gorączka twórcza!
No Local - jako, że jego polowa jest na zimowych wakacjach, a druga polowa poświęca się z uporem (mam nadzieje, godnym sprawy...) pisaniu wniosków i ich rozliczaniu - włącza się w przedświąteczne prezentowe szaleństwo tylko informacyjnie.
Proponujemy kupować sztukę i o niej czytać. Z naciskiem na czytać - choćby po to by wiedzieć co się kupuje...
Ostatnio ukazało się sporo ciekawych książek , więc jest w czym wybierać:
Na początek "Sztuka po końcu sztuki. Sztuka początku XXI wieku". Grzegorz Dziamski,
dostępna w księgarni internetowej Ha!artu i w innych księgarniach w necie
Zniknęło już z księgarni pierwsze wydanie "Kocham Fotografię" Adama Mazura, ale pojawilo się drugie, uzupełnione o 64 strony tekstu. Warto się zaopatrzyć zanim zniknie znów.
dostępna w księgarni internetowej ha! artu i pewnie w wielu innych.
Kolejne wznowienie - "STADION X. Miejsce którego nie było. Reader" (Bęc Zmiana), tym razem w nieco innej - poręcznej formie, zdjęcia i teksty całej plejady autorów od Claire Bishop po Joannę Warszę (redaktorkę książki), wersji polskiej i angielskiej.
dostępna w księgarni internetowej ha! artu
i
w sklepie Fundacji Bęc Zmiana (tam też inne książki i nie tylko)
Dla łowców rarytasów - katalog dwóch pierwszych wystaw Marcina Maciejowskiego "Polska"
dostępny w księgarni internetowej ha! artu i chyba nigdzie więcej
Łowcy rarytasów mogą też złowić coś u nas, ciągle posiadamy jeszcze kilka egzemplarzy edycji z organizowanego przez nas projektu Bartka Materki "Sezon Grzewczy". U nas cena edycji bez zmian - mimo to w jednym z domów aukcyjnych przekroczyła w grudniu prawie trzykrotnie wyjściową.
Dla tych, którzy w okresie świątecznym mają chęć sięgnąć głębiej do kieszeni polecam nieocenioną książkę "Art and electronic media" - najlepiej zrobić z niej prezent sobie :)
dostępna w 1 egz
I na koniec, dla osób, które nie lubią jak dobra książka się kończy - duet - dwie książki Jerzego Ludwińskiego:
Wydana nakładem ASP w Poznaniu i BWA Wrocław " Sztuka w epoce postartystycznej i inne teksty". Dostępna w księgarni internetowej ha! artu
oraz wznowiona przez Otwartą Pracownię "Epoka błękitu"
dostępna w księgarni internetowej ha! artu i chyba tylko tam.
Ciągle niezdecydowanym polecam dręczyć dalej inwencję własna.
1 komentarz:
plus książki Jana Świdzińskigo !
Prześlij komentarz