czwartek, 16 lipca 2009

VENUS CONJUNCT

Wszystkich wypoczywających w Berlinie zapraszamy na najnowszą wystawę Agnieszki Brzeżańskiej VENUS CONJUNCT. Można ją oglądać do 8 sierpnia w Galerie Kamm mieszczącej się przy Rosa-Luxemburg-Str. 45.


Widok wystawy

Agnieszka Brzeżańska maluje, rysuje, fotografuje, robi filmy. Unika tworzenia „dzieł”. Jej prace charakteryzują się prostotą. W berlińskiej wystawie swój wzrok kieruje ku gwiaździstemu niebu, skupiając się na ruchach najlepiej widzianych z ziemi ciał niebieskich – księżyca i Wenus. Agnieszka rejestruje małe spektakle rzeczywistości, i nie rzucające się w oczy usterki w misternie konstruowanych mitach i schematach.


Agnieszka Brzeżańska, Moon conjunct venus, 2009, digital photo, (Majahual)

Prezentowane na wystawie obrazy i fotografie nie mają początku ani końca, żadnego środka i żadnej reprezentacyjnego źródła. Balansują na granicy między abstrakcją a figuracją. Porusza w nich temat relacji pomiędzy ziemią i niebem. Po części kreuje ja, a po części opisuje i dokumentuje. Agnieszka zmusza nas do postawienia pytania o to co w zasadzie widzimy. A może co wierzymy, że widzimy?


Agnieszka Brzeżańska, Moon and street lights, 2003, digital photo, (Warszawa)

Wyszukuje niewidoczne na co dzień, otaczające nas wizualne fenomeny. Na przykład w jednej z fotografii księżyc jest wizualnie zrytmizowany z żarówkami lamp ulicznych. Wydaje się, że jest częścią naszego otoczenia, stworzonego przez człowieka miejskiego krajobrazu. Z jednej strony księżyc wpisuje się w rząd podobnych struktur, a z drugiej to lamy uliczne wydają się duplikować księżyc.


Agnieszka Brzeżańska, Venus occulting sun, 2004, digital photo, (Zurich)


Agnieszka Brzeżańska, Cosmic porn, 2009, oil on canvas 150x120cm (Alkyd)

Agnieszka Brzeżańska jako stypendystka DAAD obecnie mieszka i pracuje w Berlinie, ale jej filmy będzie można obejrzeć niedługo w Mysłowicach, na wystawie SORROW CONQUERS HAPPINESS, jaką organizujemy wspólnie z Galerią Kronika. Więcej informacji na stronie OFF Festivalu 2009.

Brak komentarzy: