wtorek, 26 maja 2009

ArtVilnius'09

W te wakacje na Litwie otworzą się pierwsze targi sztuki. Odbędą się w Wilnie w dniach 8-12 lipca i weźmie w nich udział 101 galerii z 31 krajów.

ArtVilnius’09 organizowane są przez Stowarzyszenie Litewskich Galerii Sztuki, a kuratorowane przez prof. Ramintę Jurėnaitė z Akademii Sztuki w Wilnie (wcześniej pracującą w the Soros Contemporary Art Centre). Tragi, jak mówią organizatorzy, mają „otworzyć drzwi do globalnego rynku”, mają się stać mostem między wschodem i zachodem, sprawić, że galerie z byłego bloku wschodniego będą się prezentować obok tych z Europy Zachodniej. Jest to dość zaskakujące - tak jakby Europa Wschodnia miała być z globalnego rynku rzekomo wyłączona. Sądziłam też, że kwestia centrum i peryferii została już przerobiona. W końcu skoro sami organizatorzy odwołują się do globalnego rynku to skąd to przekonanie o jakimś wykluczeniu? Trochę dziwi mnie takie trącące kompleksami i wartościujące podejście w XXI wieku, no ale cóż, zobaczymy.Tak czy inaczej w targach udział weźmie z samej Litwy 26 galerii, będą organizację z Kazachstanu, Indii, ale też Kanady i Argentyny. Z Polski do Wilna pojadą: Galeria Leto, Galeria Piekary i hmm… Municipal Gallery oraz Simonis Galery.

Targi mają wypełnić lukę po odwołanych w tym roku z powodu kryzysu Moscow Art Fair. Ilma Nausedaite menadżerka targów, jak powiedziała dla The Art Newspaper, liczy na to, że mają szansę „wskoczyć do pociągu targów sztuki teraz, gdy trochę zwolnił”(:D) z powodu kryzysu.

Co się chwali, rząd Litwy przeznaczył na organizację ArtVilnius 888,000$. Natomiast Litexpo exhibition centre zgodziło się gościć targi za darmo, dzięki czemu galerie prezentujące się na nich w tym roku nie muszą płacić “czynszu”. Planowane są jako coroczna impreza.

Brak komentarzy: