wtorek, 8 lipca 2008

Kolkata Museum of Modern Art (KMoMA)


Herzog & de Meuron

Szwajcarskie biuro projektowe Herzog & de Meuron zaprojektuje muzeum sztuki nowoczesnej w Kalkucie, którego otwarcie planowane jest na 2013 rok. Wśród listy „przegranych” byli m.in. Frank Gehry (USA) i David Adjaye (Wielka Brytania).

Kolkata Museum of Modern Art (KMoMA) będzie liczyło 300 000 stóp kwadratowych i znajdować się będzie na przedmieściach miasta w dzielnicy Rajarhat. Prezentować będzie głównie kolekcję sztuki indyjskiej od 19 wieku do współczesności, choć planowane są także pokazy dalekowschodniej i zachodniej sztuki.


Herzog & de Meuron, Forum Building, Barcelona.

Jak mówi Rakhi Sarkar, kolekcja muzeum będzie budowana przez lokalne i międzynarodowe, a także dzięki specjalnym donacjom. Strategia będzie opracowywana wspólnie z 15 muzeami Zachodniego Bengalu, kilkoma instytucjami ogólnokrajowymi i zachodnioeuropejskimi.

Budżet przewiduje ok. 50 mln $ - składać się będą na niego środki publiczne rządu indyjskiego i zachodniego Bengalu, a także sektora prywatnego. Nowe instytucje powstają jak grzyby po deszczu. W kolejnych wpisach napiszę o kolejnych inicjatywach.


Herzog & de Meuron, Helvetia Headquarters, Sankt Gallen,

A na marginesie, obecnie Herzog & de Meuron pracują także nad rozbudową Tate Modern, o której pisałam wcześniej, a także nad Miami Art Museum, którego otwarcie planuje się na 2011 rok.


Herzog & de Meuron, the Dominus, Napa Valey.

Brak komentarzy: