poniedziałek, 12 maja 2008

Zimna wojna a dizajn

W Victoria and Albert Museum w Londynie 25 września2008 otworzy się wystawa Cold War Modern. Design 1945-1970. Jej celem jest nakreślenie mapy rozwoju powojennego dizajnu równolegle po obu stronach żelaznej kurtyny, który kształtował się w wariackiej atmosferze rywalizacji i w strachu przed wojną nuklearną.


Roman Cieslewicz, Superman, 1968

Dizajn został zaanektowany do celów politycznych dzięki słynnej debacie „kuchennej” pomiędzy Richardem Nixonem i Nikitą Chruszczowem podczas otwarcia wystawy American National Exhibition jaka odbyła się w Moskwie w 1959 roku. Jak powiedziała kuratorka wystawy Jane Pavitt, zimna wojna ustanowiła nowy front walki: dom. Sfera prywatna stała się polityczna.


The Messerschmitt Kabinenroller KR200, zaprojektowany przez Fritza Fenda około 1955 roku.

Wystawa pokaże jak rozwój technologii w trakcie wojny wpłyną na powojenny dizajn i produkcję dóbr konsumpcyjnych, np. włókno szklane wykorzystywane przez Amerykanów do produkcji myśliwców, w późniejszych latach zostało wykorzystane przez Charles’a i Ray’a Eames’ów do produkcji krzeseł. Wystawa ma pokazać jak tworzył się wizualny język odnoszący się do czasów zimnej wojny.

Szczegóły można przeczytać na stronie Victoria and Albert Museum.

A na stronie The Guardian można zobaczyć fotograficzną zajawkę wystawy.

Brak komentarzy: