środa, 14 maja 2008

Nominacje Turner Prize 2008

Tate podało dziś rano listę nominowanych do nagrody Turnera 2008 [coroczna nagroda dla artystów i artystek poniżej 50 roku życia, mieszkających na stałe w Wielkiej Brytanii za dorobek w dziedzinie sztuk wizualnych przyznawana przez Tate Britain od 1894 roku]. Wśród mediów dominuje wideo i rzeźba! I co nas bardzo cieszy, wśród konkursowej czwórki są aż trzy artystki. Mimo, że kobiety były już wcześniej nominowane (Gillian Wearing i Cornelia Parker) warto wspomnieć, że w czasie ostatniej dekady wygrała tylko jedna kobieta Tomma Abts.

Na liście znaleźli się:

Cathy Wilkes – rzeźbiarka. Mieszka i pracuje w Glasgow. W wielu swoich instalacjach używa manekinów sklepowych. W trakcie porannego ogłoszenia wyników Jennifer Higgie, członkini jury, powiedziała, że Wilkes używa języka surrealizmu, a jej prace są bardzo dziwne, poetyckie i bardzo złożone.


Cathy Wilkes

Runa Islam – pracująca głównie z filmem. Jej wczesne prace odwołują się do twórczości Fassbindera czy filmu Get Carter i opisane zostały jako otwarte narracyjne opowieści, które mają mocny łądunek analityczny i emocjonalny. Jej wideo-instalacja z 2004 roku Be The First To See What You See As You See It przedstawia kobietę ubraną na biało, snującą się po przestrzeni galeryjnej pełnej delikatnej porcelany, aby w końcu rzucać nią wolno o podłogę.


Runa Islam

Goshka Macuga – określona przez jury jako kulturową archeolożka. A Time to Live, A Time to Die (2005) przerabia obrazy Picassa i Maxa Ernsta w ręcznie obrobionej skórze. A we wcześniejszej instalacji Study for a Portrait of Lord Byron wykorzystała wizerunek poety do stworzenia stolika na kawę o trzech nogach.


Goshka Macuga

Mark Leckey – jedyny pan, pracuje w różnych mediach, głównie z wideo, a nominowany został za swoją wystawę indywidualną Industrial Light & Magic. Jury znało, że jego praca mieszająca wizerunki Leonardo DiCaprio, kreskówek Disneya i Marge Simpson bada współczesne idee filmu samego w sobie i pokazuje jak film może być traktowany jako rzeźba.


Mark Leckey

Teraz każdy z nominowanych artystów musi wybrać, albo wykonać prace na sam the Turner prize show. Nagroda przyznana będzie 1 grudnia 2008.

Zapraszam do przeczytania nowego wpisu Magdy Pustoły o Turner Prize.

A tutaj można obejrzeć prace nominowanych artystek i artysty.

4 komentarze:

malowane ciepłą wodą pisze...

Dzisiejsze londyńskie metro przedstawiało kandydatów, informując, że Pani Goshka Macuga
pochodzi z Polski.

Małgorzata Mleczko pisze...

To dość ważna w Wielkiej Brytanii nagroda, więc na pewno informacji jest dużo - dobrze dla nas.

Anonimowy pisze...

szkoda ze dominuje wideo...

Anonimowy pisze...

Szkoda, że tak głupio brzmią opisy tego, czym się ci państwo zajmują.