piątek, 11 kwietnia 2008

Cięcia budżetowe we Francji

Nie tylko polskie instytucje kultury borykają się z problemami. Centre Pompidou odwołało właśnie wystawę Alexandra Caldera, która miała zostać otwarta za miesiąc.Co jest powodem, oczywiście brak środków finansowych. Ministerialna dotacja została obcięta o 3,2 mln euro (5 mln $), co daje im całkowity roczny budżet w wysokości 102,62 mln euro. Jest to cięcie mniej więcej 6% w stosunku do roku ubiegłego. Decyzja ta była częścią polityki zmniejszania wydatków publicznych wprowadzonej przez Sarkozy’ego.

Jak mówi Alain Seban, prezydent Centre Pompidou, wystawa Alexander Calder, the Paris Years, 1926-33, organizowana razem z Whitney Museum w Nowym Jorku, przeniesiona będzie na następny rok. Wystawa otworzy się w ustalonym terminie w Whitney (październik 2008), a do Pompidou przyjedzie 18 marca 2009.

Agnès Saal, dyrektor generalna Pompidou liczy na zapewnienie odpowiedniej asekuracji dla tej wystawy dzięki prywatnym sponsorom.

6 % cięcie dotacji dotknie wszystkie państwowe muzea francuskie, włącznie z Louvrem i Musée d’Orsay, tylko, że Pompidou nie jest wstanie zarobić 40% swojego rocznego budżetu dzięki samej sprzedaży biletów (zdobywa ok. 25%).

W ramach ciekawostki, w ubiegłym roku Centre Pompidou zebrało 750 tyś euro (1,2 mln $) pieniędzy sponsorskich na swoją działalność.

Brak komentarzy: