czwartek, 20 marca 2008

Włoska scena sztuki współczesnej


Zdjęcie z wystawy Vertigo, inaugurującej działalność muzeum MAMbo w Bolonii.

W The New York Times w mijającym tygodniu pojawił się ciekawy artykuł poświęcony włoskiej scenie sztuki współczesnej. Michael Kimmelman pisze o nowych instytucjach, takich jak właśnie budujące się w Rzymie muzeum sztuki współczesnej Maxxi, zaprojektowane przez Zahę Hadid, czy niedawno otworzone muzeum MAMbo w Bolonii. W Mediolanie powstaje przestrzeń wystawiennicza The Prada Foundation – to na południu miasta; na północy Mediolanu znajduje się natomiast Hangar Bicocca, instytucja poświęcona sztuce współczesnej, zainstalowana w byłej fabryce Pirelli. Kimmelman pisze o neapolskim MADRe - the Contemporary Art Donnaregina Museum, o powstałej tam tej zimy Fundacji Maramotti, rodziny tworzącej markę Max Mara, a także o The Castello di Rivoli Museum of Contemporary Art w Turynie. Jeśli chodzi o Wenecję prężną działalność rozpoczyna tam François Pinault, francuski miliarder, który posiada dwie przestrzenie Customs House i Palazzo Grassi, gdzie prezentować będzie swoje zbiory.

Michael Kimmelman rozmawia też o specyfice włoskiego rynku sztuki z Lorcanem O’Neillem, galerzystą, który przeniósł się z Londynu do Rzymu; z Germano Celantem, jednym z najważniejszych włoskich kuratorów, autorem terminu „Arte povera”; z Patrizią Sandretto Re Rebaudengo, jedną z pierwszych kolekcjonerek w Turynie; z Pepi Marchetti Franchi, która prowadzi niedawno otworzoną Gagosian Gallery w Rzymie; z Cornelią Lauf, żoną Kosutha, która wspomina o kilku rzymskich galeriach odświeżających wizerunek miasta, m.in. Monitor, Magazino, S.A.L.E.S. i 1/9 i z Paolą Capata z Galerii Monitor.

Ciekawy tekst, o rynku sztuki, o polityce kulturalnej Włoch, o absurdach blokujących kolekcjonerów, o braku ubezpieczeń dzieł sztuki i wielu innych tematach. Polecam. Tekstowi towarzyszy seria zdjęć, którą można obejrzeć tutaj.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

poprawcie zahare bo wstyd :)
(zahe hadid)

Małgorzata Mleczko pisze...

Dziękuję za uwagę. Ale to nie wstyd, każdy popełnia błędy;)