niedziela, 2 marca 2008

Top 10 rabunków sztuki współczesnej


Pablo Picasso, Maja i Lalka, 1938

Skoro jesteśmy w temacie złodziei dzieł sztuki, wczoraj w mediach pojawiła się informacja o kradzieży dwóch obrazów Picassa: Maja i Lalka - olejnego portretu córki malarza z roku 1938 i Portret Jacqueline, na którym Picasso uwiecznił w roku 1962 twarz swojej drugiej żony. Wyceniane są na 50 mln euro. Płótna zniknęły w poniedziałek, ale policja mówi, że na miejscu kradzieży, w domu historyczki sztuki, wnuczki Picassa, Diany Widmaier-Picasso nie znaleziono śladów włamania. Pani Widmaier-Picasso w czasie kradzieży była w domu. Policja przypuszcza, że złodzieje mogli działać na rzecz nieznanego kolekcjonera sztuki, który zamknie obrazy w swoim sejfie.

Do tej pory na świecie skradziono ponad 400 dzieł Picassa. M.in. w 1989 roku z willi Mariny Picasso, innej wnuczki artysty, zniknęło 14 płócien, a w 1976 roku, w jednej z największych kradzieży w historii Francji, z muzeum w Awinionie zginęło118 obrazów.

Londyńskie biuro międzynarodowej organizacji Tha Art Loss Register, prowadzącej archiwum kradzieży dzieł sztuki, podało niedawno swoją listę Top 10 kradzieży (kryterium była ilość grabieży dzieł danego artysty). Na miejscu pierwszym znajduje się Picasso! 2. Miro, 3. Chagall, 4. Dalí, 5. Renoir, 6. Dürer 7. Rembrandt, 8. Warhol, 9. Rubens, 10. Mattise. Dégas znajduje się na 15. miejscu, a Cézanne na 25.

Brak komentarzy: