środa, 2 maja 2012

ZAPRASZAMY JUŻ W PONIEDZIAŁEK! Różowe okulary PRL-u

W sobotę startują „Różowe okulary PRL-u. Queer Café” - czyli cykl spotkań seminaryjnych, podczas których spojrzymy na okres PRL-u przez pryzmat mniejszości seksualnych. Przed nami dwa miesiące (7 maja – 25 czerwca) cotygodniowych spotkań, w trakcie których słuchacze będą mogli dowiedzieć się jak w literaturze, sztuce i filmie zakodowane były doświadczenia ludzi LGBT w nieprzychylnej odmiennościom kulturze powojennej Polski
Pierwsze spotkanie odbędzie się w No Localu:

7.05.12 (18:00), No Local, ul. Sławkowska 14, Kraków
Wojciech Szymański. "Widzialny, niewidzialny"
Wykład na temat paradoksalnej widzialności niewidzialnego w PRL-u. O reprezentacji, która wyprzedza reprezentowanego. O obrazie bez obrazowanego, o tym, jak obraz umarł na AIDS, zanim obrazowany odbył stosunek.

W tegorocznym cyklu Queer Café Kultura dla Tolerancji zrzuci klapki z oczu historii, a na ich miejsce przywdzieje – jakże by inaczej – różowe okulary. „Różowe okulary PRL-u”. Inspiracją do powstania projektu była Akademia Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej Fundacji Humanity in Action Polska. Projekt „Różowe okulary PRL-u. Queer Café" realizowany jest dzięki wsparciu Fundacji Humanity in Action Polska oraz Ambasady USA w Polsce.Spotkania będą odbywać się od 7 maja do 25 czerwca w Krakowie w siedzibie Fundacji No Local, klubie F.A.I.T., Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz w Bunkrze Sztuki. Program obejmuje wykłady mówiące o sytuacji osób LGBT w okresie PRL oraz sztukach wizualnych, literaturze i filmach, które w sposób jawny lub ukryty poruszały tematykę nieheteronormatywnych tożsamości płciowych.

O kolejnych spotkaniach będziemy was informować na bieżąco :)

Więcej możecie też znaleźć na blogu projektu, czyli http://pink-glasses.pl/

Brak komentarzy: