poniedziałek, 12 grudnia 2011

Dziura Babel I. J.BILLING, J.RAJKOWSKA

Od kilku miesięcy przygotowywałyśmy w Fundacji No Local projekt "Dziura Babel" (nawiązanie do tekstu Hito Steyerl The (W)hole of Babel”. "Dziura Babel" to seria spotkań odbywającą się w październiku i grudniu 2011 w Krakowie, Bytomiu, Cieszynie i Tarnowie, połączonych z pokazami filmowymi i dyskusjami.
Projekt zaplanowany został jako prezentacja dokonań polskiej i zagranicznej kinematografii, filmu eksperymentalnego oraz wideo-artu, koncentruje się na strategiach i praktykach dokumentalnych tak profesjonalnych filmowców jak i artystów sztuk wizualnych.

Wybór zaproszonych twórców i prezentowanych filmów ma na celu popularyzację twórczości dokumentalnej artystów i filmowców, których obrazy podejmują, z różnych perspektyw kulturowych, szeroki wachlarz tematów istotnych społecznie, a jednak często marginalizowanych, podlegających dyskusji, nieustannie wymagających przepracowania, jak: pamięć historyczna i osobista, stosunek do tradycji i historii regionalnej i narodowej, doświadczenie traumy, kondycja współczesnego człowieka pracy, szeroko rozumiana tolerancja, wykluczenie oraz jego przyczyny.

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Projekt otworzył pokaz filmów Joanny Rajkowskiej i Johanny Billing (więcej szczegółów pod linkiem), o których rozmawiali Piotr Marecki oraz Stanisław Ruksza.
Brak komentarzy: