czwartek, 1 września 2011

Miejska przestrzeń i sfera publiczna - Teoria i Praktyka

Wśród wydanych ostatnio przez Ha!art książek znajdziecie nową książkę (w zupełnie nowej serii Teoria i Praktyka) poświęconą sferze publicznej i miejskiej przestrzeni - polecamy bo temat jest nam bliski w ogóle, a w szczególności przez nasz projekt "Pamiętajcie o Ogrodach", o którym więcej przeczytacie w poprzednich i nadchodzących postach ;)

"O miejskiej sferze publicznej. Obywatelskość i konflikty o przestrzeń", Marek Nowak, Przemysław Pluciński


Publikacją zatytułowaną O miejskiej sferze publicznej inicjujemy nową linię – Teorię i Praktykę, w ramach której prezentować chcemy prace podejmujące współczesne problemy społeczne, próbujące przy tym uzgadniać relacje pomiędzy abstrakcyjną myślą a konkretem społecznej praxis. W pierwszym tomie serii czytelniczki i czytelnicy odnajdą głosy przedstawicieli szeroko pojmowanych nauk humanistycznych – socjologów, antropologów, filozofów – oraz aktywistów społecznych składające się na jedną z możliwych interpretacji pojęć miejskiej przestrzeni i sfery publicznej. Szczególnie potraktowano trzy miasta: Łódź, Poznań i Wrocław, choć zawarte tu przemyślenia nabierają, na co mamy nadzieję, uniwersalnego sensu. Naszym zdaniem dokonują czegoś, co jest szczególnie trudne, a co w drugiej części książki teorię pozwala obudować praktyką, zaś dyskursywne stanowiska ubrać w pstrokate pióra konkretnych konfliktów o przestrzeń, uznanie czy podmiotowość.

Zaproponowane ujęcia są nie tyle wykładnią dominującej perspektywy tytułowej sfery publicznej, co raczej zaproszeniem do zabrania głosu w sprawie, która naszym zdaniem jest szczególnie doniosła – możliwości podmiotowego oddziaływania na najbliższą, otaczającą nas miejską przestrzeń.

Książkę można kupić miedzy innymi na Allegro i księgarni internetowej Ha!artu

Brak komentarzy: