piątek, 19 sierpnia 2011

PAMIĘTAJCIE O OGRODACH - Ogród Wizytek

Kontynuując prezentację niedostępnych ogrodów klasztornych w Krakowie, którym poświęcony był projekt Fundacji No Local "Pamiętajcie o Ogrodach" dodaje kilka zdjęć i informacji o jednym z czterech największych ogrodów klasztornych w centrum miasta, czyli o terenach zielonych Sióstr Wizytek.
Zgromadzenie zakonnic nawiedzenia NMP ma swoją siedzibę przy ul Krowoderska 16 - klasztor otacza niemalże 3 hektarowy ogród! Dokładnie jest to 2,8ha niedostępnej zieleni (klauzura).
Co znajduje się za sięgającym w niektórych miPogrubienieejscach 8 metrów (!!!) murem, mogą zobaczyć jedynie mieszkańcy otaczając klasztor ulic, czyli Łobzowskiej, Krowoderskiej, Spasowskiego i pl. Biskupiego. Mogą zobaczyć pod warunkiem oczywiście , że mieszkają co najmniej na 4 piętrze..
Jeśli mieszkają niżej to widok z ich okien wygląda tak jak na kolejnych zdjęciu.Małe podwórka, odgrodzone są od klasztornych włości wielką, ceglaną ścianą - na dodatek (uwaga tak to tylko w Krakowie...) ZABYTKIEM. Mieszkańcy podjęli próby obniżenia muru, o kilka metrów, ale mimo tego, że odbiera setkom ludzi światło słoneczne, zaburza cyrkulację powietrza, tworzy przygnębiające studnie z niewielkich podwórek i utrudnia naturalny wzrost starych drzew, konserwator przyznał mu status zabytku, tym samym uznając, że zdjęcie choćby 1 cegły było by naruszeniem dziedzictwa narodowego...
Drzewom przycięto konary, lokatorom nadzieje na normalny widok z okna, a zabytkowy "mur" stoi nienaruszony.


Historia 8 metrowego muru jest dość komiczna - przez mieszkańców zwany jest "murem cnoty" - osiem metrów cegieł miało chronić cnotę zakonnic i pensjonariuszek prowadzonej przez nie szkoły dla panien. Przed czym? Przed ułanami oczywiście.
Obok klasztoru, od strony ulicy Łobzowskiej, znajdowała się kiedyś kuźnie ułańskie, przejazd i brama do niej. Dzielił ją od świętego przybytku mur tylko 4 metrowy, jednak w trosce o cnotę własną i pensjonariuszek siostry postanowiły podwyższyć go 8 metrów... Cóż, czas płynie, kuźnie dawno zniknęły, szkoła dla panien nie istnieje, a mur został... na dodatek zabytkiem.


Poniżej widok na ogród z jednej z klatek schodowych kamienicy przy pl. Biskupim. Żadnych sióstr nie widać, ale nie powinno to nikogo dziwić, wg. relacji mieszkańców w klasztorze mieszka 6 sióstr, więc tyle właśnie osób korzysta z 3 ha ogrodu.


Jak korzystają z ogrodu zakonnice? Mają drzewa owocowe, ziemię orną, grządki, szklarnie i altany - słowem mały samowystarczalny raj w samym centrum Krakowa.

Brak komentarzy: