poniedziałek, 7 grudnia 2009

JUTRO o 18.30 - No Local no crime - Goldex Poldex

Goldex Podlex, Fundacja No Local, Korporacja Ha!art i Koło Naukowe Kulturoznawców UJ zapraszają na dyskusję o własności intelektualnej i prawach autorskich w kulturze. Udział wezmą: Małgorzata Mleczko (No Local), Patrycja Musiał (No Local), Agnieszka Kilian (prawniczka, specjalistka od prawa autorskich) oraz Kuba Mikurda (Korporacja Ha!art, Instytut Kultury UJ).

Miejsce:
Goldex Poldex, ul. Józefińska 21/12, Kraków, godz. 18. 30 - 22.00


Fundacja No Local od 2008 roku realizuje cykl pokazów "Art in Cinema", w ramach którego sztuka wideo wyświetlana jest w salach kinowych w całej Polski.
Jeden z prezentowanych na pokazach artystów to Tomek Kozak. Jego filmy tworzone są techniką found footage na bazie wizualnych sampli z istniejących filmów.

Fakt ten wzbudził wątpliwości ZAIKS-u, który pobiera tantiemy za korzystanie z materiałów objętych prawem autorskim. Czy jednak wykorzystanie sampli wideo nie powinno być tu traktowane jak dozwolone użycie podobne do cytatu w tekście?
Czy filmy Kozaka to utwory zależne - i jako takie powstają z naruszeniem prawa - czy też utwory inspirowane, w których artysta ma prawo posłużyć się fragmentami wcześniejszych produkcji filmowych?
Czy fakt całkowicie niekomercyjnego charakteru filmów Tomka Kozaka i podobnych realizacji sztuki wideo, powinien być argumentem rozstrzygającym o dozwolonym użyciu?
Na skutek braku odpowiednich regulacji prawnych takie powszechne dzisiaj techniki produkcji artystycznej jak found footage, sampling, miksowanie obrazu i dźwięku, mash up mogą być traktowane jako nielegalne.
Rozwój systemu prawnego wyraźnie nie nadąża tu za rzeczywistością - zamiast stwarzać warunki do rozwoju twórczości artystycznej, czyni z artystów przestępców.

W czasie spotkania, dzięki uprzejmości artysty, projekcja filmu Tomka Kozaka "Song of Sublime".


Brak komentarzy: