Chciałam zaprezentować najnowsze realizacje wrocławskiego street artera działającego pod pseudonimem Truth.
Pierwsza praca Torunia została zamontowana/zabetonowana 12 września w związku z projektem Entopia, przy współpracy z galerią Wozownia.
Praca Trutha, Toruń, fot.Edyta Jezierska
Montaż nowe pracy Trutha, Toruń, fot.Edyta Jezierska
Druga, nielegalna realizcaja znajduje się w Puławach na największym targowisku - Manhattanie. Ciekawym dla mnie, może dość dalekim (nie wiem?), kontekstem dla tej pracy jest historia Sympozjum Artystów Plastyków i Naukowców (Zakłady Azotowe w Puławach, sierpnień 1966) i jego nawiązań do doświadczeń wynikających ze Spotkań Artystów i Naukowców w Osiekach oraz Biennale Form Przestrzennych w Elblągu.
Praca Trutha z Puław, fot.Edyta Jezierska
Praca Trutha z Puław, fot.Edyta Jezierska
Alicja Jodko pisała O ile większość z rozmaitych realizacji streeterów zdaje się pomnażać palimpsestyczny wielogłos ulicy, o tyle prace/gadżety Truth'a zdają się dyskretnie sabotować i wyciszać nieokiełznany żywioł degradacji i nawarstwień. Ni stąd ni zowąd na płaszczyźnie ściany czy na liszaju muru pojawia się narośl czystej geometrii, minimalistyczna kompozycja prostych form. Jest coś relaksującego w tej bezinteresowności, coś kojącego i odświeżającego w tej prostocie porastającej zdegenerowaną ruinę.
Truth pracuje z materiałem, który wykorzystywany jest we współczesnej reklamie ulicznej m.in. pcv, xps, pleksi. Ważnym czynnikiem jest fakt, że nie są to nowe tworzywa. Artysta w swoich realizacjach posługuje się recyclingiem, wykorzystuje to co miasto wypluwa. Materiały, które znajduje (zniszczone, popsute, stare) przetwarza i z powrotem osadza w przestrzeni miejskiej. Jego twory można nazywać grzybami miejskimi - piękną chorobą jaka opanowywuje budynki, mosty, specyficznymi naroślami, które powstały z oryginalnej tkanki miejskiej i po mutacji trafiły do niej z powrotem.
A poniżej kilka starszych prac Trutha, w tym realizacja z wystawy organizowanej przez mnie i Martynę Sztabę w Instytucie Historii Sztuki UJ w 2006 roku.
Truth na fasadzie Instytutu Historii Sztuki, fot. Małgorzata Mleczko
Truth na fasadzie Instytutu Historii Sztuki, fot. Małgorzata Mleczko
Więcej na strnonie www.truthtag.com
2 komentarze:
to juz druga jego praca (o ktorej wiem) w Pulawach. pierwsza znajduje się na ścianie Domu Chemika..
Jakub
spory tekst na ten temat
http://www.laznia.pl/?id=301
Prześlij komentarz