niedziela, 17 sierpnia 2008

Plastikowe buty Zahy Hadid


Zaha Hadid, projekt pawilonu Chanel

Jedna z najsłynniejszych architektek Zaha Hadid, prawdopodobnie jedna z najbardziej prominentnych na Zachodzie kobiet pochodzenia irackiego działa na polu sztuki wysokiej, ale wchodzi coraz częściej w projekty mniej prestiżowe, często kultury popularnej i wzornictwa użytkowego. Jak już większość osób zapewne wie, zaprojektowała niedawno temu mobilny pawilon wystawowy dla domu mody Chanel. W całości poświęcony ikonicznym elementom dizajnu Chanel - subtelnej i koherentnej elegancji tworzonej dzięki połączeniu skromności detalu z wysoką jakością materiału.


Zaha Hadid, pawilon Chanel

Na blogu Hadid znajdziecie więcej informacji. Tutaj można obejrzeć konferencję prasową poświęconą otwarciu pawilonu (miało to miejsce w Wenecji, w trakcie otwarcia Biennale)


Zaha Hadid, buty zaprojektowane dla firmy Melissa

Natomiast świeższym newsem są zaprojektowane przez Hadid dla firmy Melissa plastikowe buty. W The Guardian znajdziecie krótki, choć nieco złośliwy komentarz Hadley'a Freemana (perhaps we should be impressed «if perhaps not hugely grateful» that, unlike many of Hadid's designs, they have seen the light of day), a tutaj świetny filmik pokazujący jak buty zostały zaprojektowane.


Zaha Hadid, wazon zaprojektowany dla Alessi

I na koniec wazony Hadid zaprojektowane dla firmy Alessi.

7 komentarzy:

Bohomazz pisze...

Wazony są cudowne. Już wcześniej się nimi zachwycałem gdy zobaczyłem je jednym z numerów Machiny. Buty wydają się być także piękne tylko jest ten problem że tak naprawdę będzie można je ocenić dopiero jak je ktoś założy. Mogą wtedy prezentować się całkowicie inaczej.

Anonimowy pisze...

no właśnie, gdzie to cudo można kupić?!

pyszcz pisze...

Co do butów - To iście "szafiarska" informacja - kąsek dla nowego targetu;)

Pewnie znajdą się tacy, którzy dadzą się za nie pociąć.

Jakoś nie przepadałam za plastykowymi bucikami z dzieciństwa.

Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

pociąć może się nie dam, ale bucik niczego sobie...

Małgorzata Mleczko pisze...

Nie wiem gdzie można je kupić - choć na pewno jakiś sklep internetowy je ma. Za to dowiedziałam się, para tej limitowanej edycji kosztuje 200 funtów. W ramach ciekawostki dla Melissy buty projektowała też Vivienne Westwood, patrz: http://www.melissaplasticdreams.com/collection/fall-winter-08-09/black

Małgorzata Mleczko pisze...

No i zbyt wygodne chyba nie będą. Choć to zupełnie inne pytanie czy ktokolwiek kupi je by w nich chodzić... ;-) Na ile takie buty będą sztuką UŻYTKOWĄ, a na ile eleganckim, lansownym obiektem.
Pozdrawiam.

pyszcz pisze...

Jak użytkowa, to tylko chodnikowy utylitaryzm ;)